Federalisté i anti-federalisté, vítejte!

Robert A. Levine – bývalý vysoký představitel federální vlády Spojených států - napsal 9. ledna 1999 pro New York Times článek s titulkem: "Co EU potřebuje je kopie ‘Listů federalistů‘." Levine pronáší tuto poznámku u příležitosti spuštění Hospodářské a měnové unie (EMU). Vysvětluje, že na cestě k úplné ekonomické integraci by se Evropa mohla poučit od Spojených států. K tomu ale nedošlo. Evropa se vydala za ekonomickým dobrodružstvím, aniž by k tomu měla podporu vhodné formy vlády. Ekonomická krize v Evropě jasně ukazuje důsledky plynoucí ze slabin tohoto počínání.

Nyní, více než deset let od Levinovy výzvy, jsou Evropské listy federalistů tady. Soukromá iniciativa třech federalistů. Majíce na paměti důraz, který Levine klade na "ponaučení", píšeme Listy důsledně v souladu se znalostmi vycházejícími z historicky osvědčených postupů.

Ve 26 listech vysvětlujeme, proč Evropská unie už déle nemůže využívat svůj současný operační systém, který ji zavádí do propasti. Z tohoto důvodu by měl její intergovernmentální systém uvolnit cestu federální organizaci. Abychom přesvědčili anti-federalisty, že se nejedná o žádný superstát, zakončíme Listy návrhem kompaktní federální Evropské ústavy.

Listy budeme zvěřejňovat jeden po druhém, nebo v malých dávkách, každý pátek na této webové stránce. Zde také po publikování všech 26 listů zveřejníme významné a věcné připomínky a dotazy zaslané na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .

Leo Klinkers, Herbert Tombeur a Fernand Jadoul
prosinec 2012

 

K listům

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

efp paperDownload here the eBook version of the
EUROPEAN
FEDERALIST
PAPERS

"It has been frequently remarked, that it seems to have been reserved to the people of this country, by their conduct and example, to decide the important question, whether societies of men are really capable or not, of establishing good government from reflection and choice, or whether they are forever destined to depend, for their political constitutions, on accident and force."— Alexander Hamilton